Az olvasottság nem publikus.
Paksaméta
  • Infografikák
Törésvonalak a paksi kommunikációban

Törésvonalak a paksi kommunikációban

2017-07-14 15:56

A héten az atlatszo.hu által nyilvánosságra hozott dokumentumok alapján úgy tűnik, gondok lehetnek a Paksi Atomerőmű telephelyével. Az új paksi reaktorok engedélyezése miatt elvégzett földtani kutatásokból az derült ki: a telephelyen tízezer évnél fiatalabb földrengésekre utaló nyomokat is találtak a telephely környezetében a felszínen.

clap.png

Ez ellentmond a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) földrengésbiztonsági ajánlásainak és a hazai jogszabályoknak. Mindezek ellenére márciusban az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) kiadta Paks II telephelyengedélyét.

Itt most nem foglalkozunk a részletekkel, megtették ezt már mások. Ellenben úgy érezzük, érdemes kicsit foglalkozni az érintettek, az MVM Paks II vállalat, illetve az OAH reakciójával.

A kommunikációjuk ugyanis egyfelől ellentmond egymásnak, másfelől pedig érthetetlen állításokat, illetve olyan érveket tartalmaz, amelyekkel vélhetően a közvéleményt igyekeznek nyugtatni, miközben valójában semmi közük a kérdéshez.

A cég és a hatóság közleményeiben található ellentmondást részletesen kielemezte az atlatszo.hu. Itt annyit hadd emeljünk ki, hogy

míg a hatóság szerint a paksi telephely alatt található törésvonal nem aktív (egész pontosan: „nincsenek geológiai és geomorfológiai bizonyítékok a telephely alatt húzódó törésvonal aktivitására”), addig a vállalat szerint aktív („tény, hogy a paksi telephely alatt aktív vető húzódik”).

Hogy aktív vagy sem, az nem kérdés. Aktív. Az MVM Paks II nem véletlenül fogalmaz úgy, hogy tényről van szó. A kérdés inkább az, hogy az engedélyező hatóság milyen kompetenciák birtokában bírálta el az engedélykérelmet, ha ezt a földtani kutatások által igazolt tényt figyelmen kívül hagyta, vagy nem tudta helyesen értelmezni.

A Paks II vállalat úgy érvel, hogy végig „teljesen transzparensen” járt el, és hogy „az információk nyilvánosan elérhetőek voltak és ma is elérhetőek a projekttársaság honlapján”. Igen, sok minden megtalálható a honlapon – úgy tűnik azonban, jobbára azon adatok, amelyeket a társaság „relevánsnak”, „szükségesnek” ítélt meg. Az atlatszo.hu-nak megküldött anyagok azonban nem tartoztak ide, ezek eddig nem voltak megismerhetőek, a teljes transzparencia nem valósult meg.

A kutatási anyagok, elemzések, a keletkezett adatok, információk közzététele tudomásunk szerint nem történt meg. Így bajosan lehet azt állítani, hogy a kérdésről teljes körű, nyilvános szakmai vita folyt volna. Ezt a megtartott lakossági fórumok sem helyettesíthették.

Az OAH fontosnak tartotta megjegyezni, hogy „Az új blokkok biztonságának szavatolása érdekében az OAH a létesítési engedély iránti kérelem dokumentációjának felülvizsgálatát kérte a NAÜ-től.” Ez dicséretes, azonban, úgy véljük, semmit nem mond a telephely alkalmasságáról. A NAÜ ebben az eljárásban arról mond majd véleményt, hogy a létesítési engedélykérelem megfelel-e, egyebek mellett, a telephelyengedélyben meghatározott feltételeknek. Azt azonban, hogy a feltételeket megfelelően határozták-e meg korábban, várhatóan nem fogja vizsgálni.

A hivatalos kommunikáció ellentmondásai, bizonytalanságai miatt továbbra is azt gondoljuk, hogy a meglévő, és a tervezett atomerőmű biztonságának kérdését alapvetően érintik a nyilvánosságra került dokumentumok, ezért továbbra is feltétlenül szükségesnek tartjuk, hogy:

  • állítsanak le minden Paks II-vel kapcsolatos munkálatot.
  • hozzák nyilvánosságra a teljes kutatási dokumentációt,
  • indítsanak független szakértői vizsgálatot,
  • nyissák meg újra Paks II környezeti hatásvizsgálatát.
komment földrengés paks telephely paks 2 törésvonal atlatszo.hu OAH NAÜ MVM Paks II Tovább
Törésvonalak a paksi kommunikációban Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Tények a fake news világában Tények a fake news világában
  • Conflict of interest around Paks II – is the Hungarian Atomic Energy Authority independent of the project? Conflict of interest around Paks II – is the Hungarian Atomic Energy Authority independent of the project?
  • Független vagy sem az Országos Atomenergia Hivatal Paks II.-től? Független vagy sem az Országos Atomenergia Hivatal Paks II.-től?
  • Paksi üzemzavaros Paksi üzemzavaros
  • Két dudás a paksi csárdában Két dudás a paksi csárdában
Facebook Twitter

P☢ksaméta

A Paksaméta a Greenpeace Magyarország blogja Paks II.-ről. Szakértőnk, Perger András itt véleményezi a Paks II. kapcsán felmerülő információkat.

A Greenpeace Magyarország hivatalos, fő blogját továbbra is a greenpeace.blog.hu oldalon találhatod.

Greenpeace logo

Keresés

Címkék

AAEM (1) Akkuyu (1) állami támogatás (1) Alstom (1) áramkimaradás (1) ASE (1) Aszódi Attila (2) atlatszo.hu (1) Atomenergomas (1) atomtemető (1) atomtörvény (1) Ausztria (1) baleset (1) Belene (2) beszállító (1) biztonság (1) BOKU (3) Bulgária (2) candole (1) conflict of interest (1) Cseljabinszk (1) Csernobil (1) csúszás (2) Duna (1) éghajlat (1) Elisabeth Köstinger (1) ellátásbiztonság (1) energiafüggetlenség (1) energiafüggőség (1) Energiaklub (1) energiamix (2) energiapiac (1) energiastratégia (1) engedély (1) English (1) építkezés (2) Európai Bíróság (1) Európai Bizottság (2) európai bizottság (1) évforduló (1) Fennovoima (2) Finnország (2) Flamanville (1) földrengés (1) függetlenség (1) Fukusima (1) fűtőelem (3) GE (1) General Electric (1) generátor (1) gépészmérnök (1) gépház (1) GE Hungary (1) Goszatomnadzor (1) Greifswald (1) gyártó (1) HAEA (1) hálózatba illesztés (1) Hanhikivi (1) HBO (1) hegesztő (1) hitel (1) hulladék (2) IAEA (1) igazolás (1) infografika (1) IRSN (1) jelentés (1) karbantartás (1) katasztrófa (1) késés (1) KKÁT (2) klímaválság (2) klímaváltozás (2) KNPA (1) kockázat (5) költségek (4) Lazard (1) Lázár János (3) Leningrád II (1) Majak (4) majak (1) megújulók (2) megválaszolatlan kérdések (2) menetrend (1) Miniszterelnökség (1) Mochovce (1) Mohi (1) MVM Paks II (2) nagy aktivitású (1) napenergia (2) NAÜ (2) NIAEP (1) Novovoronyezs II (1) nukleáris (1) nukleáris biztonság (3) OAH (8) Oekostrom (1) Olkiluoto (1) Oroszország (5) orosz hitel (2) Országos Atomenergia Hivatal (5) összeférhetetlenség (3) Paks (2) paks (6) paksaméta (1) paks 2 (9) Paks I (10) Paks II (8) radioaktív hulladék (1) repedés (1) reprocesszálás (1) RHK (1) Rosatom (3) Roszatom (11) Roszhidromet (1) Rosztehnadzor (1) ruténium (1) Sebastian Kurz (1) stoppaks2 (1) STUK (1) sugárszennyezés (4) Süli János (4) süllyedés (1) Svédország (1) szakértelem (1) szakmagyakorlás (1) szélenergia (2) szennyezés (1) Szilovije Masini (1) talaj (1) tanulmány (2) tárolás (1) telephely (1) tender (1) tisztítás (1) törésvonal (1) Törökország (1) törvénymódosítás (1) turbina (1) Tyecsa (1) ütemezés (1) üzemanyag-kazetta (3) üzemi esemény (2) üzemzavar (3) Varga Mihály (1) verseny (1) visszaterhelés (1) vízállás (1) vízhőmérséklet (1) vizsgálat (1) Vnyesekonombank (1) WNISR (1) zöld áram (1) zöld energia (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2021 május (1)
  • 2019 június (1)
  • 2019 január (1)
  • 2018 augusztus (1)
  • 2018 július (3)
  • 2018 június (1)
  • 2018 április (1)
  • 2018 március (4)
  • 2018 február (5)
  • 2018 január (3)
  • 2017 december (2)
  • Tovább...

Egyéb

© 2017 Greenpeace Magyarország

A Greenpeace Magyarország anyagilag és politikailag független környezetvédő szervezet, mely a tisztább, élhetőbb környezetért dolgozik itthon és a nagyvilágban.

süti beállítások módosítása
Dashboard