Az olvasottság nem publikus.
Paksaméta
  • Infografikák
Tények a fake news világában

Tények a fake news világában

Az HBO Csernobil sorozatáról

2019-06-24 11:10

Rengeteget tudunk arról, mi is történt a csernobili nukleáris katasztrófa során, az HBO minisorozata mégis rendkívül magával ragadó. A sorozat máris bejutott minden idők 10 legjobb sorozata közé, az IMDb-n pedig minden idők legnépszerűbb 250 sorozata között az első helyen áll. Horrorisztikus és őrületes, a képernyő elé szegez.

Lisanne Boersma (WISE) és Jan Haverkamp (Greenpeace és WISE) írásának szerkesztett változata.

cshbo.jpg(A kép forrása: hbo.hu)

Az atomreaktor robbanása a történelem egyik legnagyobb tragédiája volt. Az első epizódban láthatjuk a kibontakozó katasztrófát, és azt, ahogyan sem a közvetlen résztvevők, sem a politikusok nem tudták vagy akarták megérteni, hogy mi is történt és zajlott valójában. A helyes helyzetértékelés helyett órákig ragaszkodtak ahhoz, hogy ez csak egy hűtőrendszer robbanása volt. A néző pedig értetlenkedve és elszörnyedve bámul, ezernyi megválaszolatlan kérdéssel a fejében.

Craig Mazin író és rendező április 8-án írta twitteren:

„Csernobil tanulsága nem az, hogy a modern atomenergia veszélyes, hanem az, hogy a hazugság, az arrogancia és a bírálat elfojtása veszélyes.”

mazin_1.jpg

És valóban, a korabeli „fake news” (akkor ez a fogalom még nem létezett) fontos témája a sorozatnak. Az 1957-ben Majakban történt nukleáris katasztrófát évtizedekig elhallgatták, és az orosz atomóriás, a Roszatom még mindig nem akarja elismerni, hogy két évvel ezelőtt ugyanabban a majaki létesítményben történt baleset ruténium-106-os izotóppal terítette be egész Európát. Szintén 1986-ban, a csernobili személyzet nagy részének otthont adó Pripjaty atomvárost hermetikusan lezárták, nehogy valamilyen információ kiszivároghasson.

A tények és a fikció nem csak a sorozatban játszanak fontos szerepet, hanem a sorozat kritikáiban is előkerülnek. Rengeteg dezinformáció terjed a témában. A WISE néhány kapaszkodót kínál ezek jobb megértéséhez.

Hány ember halt meg valójában Csernobilban?

A robbanás ereje lerepítette a reaktor masszív betonfedelét, és egy tátongó lyukat hagyott maga után, amelyen keresztül a radioaktív anyagok tíz napig akadálytalanul jutottak ki a szabadba. A sorozatban hányó alkalmazottakat és a sugárzástól kivörösödött arcokat látunk. Bár úgy tűnik, hogy ezek az emberek a helyszínen halnak meg, ez a valóságban egy kicsit hosszabb ideig tartott. Az ENSZ adatai (UNSCEAR) szerint 31 haláleset tulajdonítható közvetlenül a balesetnek. Hárman haltak meg a helyszínen, és 28-an a következő napokban, hetekben. A közvetlen sugárterhelés legtöbb áldozata a tűzoltók közül került ki. A hosszabb ideig tartó egészségre gyakorolt hatások és a katasztrófa teljes halálozási számának becslése széles skálán változik.

Hányan lettek rákosak?

Annak ellenére, hogy elsöprő bizonyíték van rá, hogy a sugárzás bármilyen kis mennyiségben is károsodást okoz, a hatásokról, különösen az alacsonyabb sugárzási szintek esetében, nincs tudományos konszenzus. Tudományos kutatások becslései szerint a csernobili katasztrófa következtében kialakult rákos megbetegedések okozta korai halálesetek száma 9 000  (a volt Szovjetunió legszennyezettebb területein) és egész Európát figyelembe véve 93 000 fő közé tehető. És akkor még nem beszéltünk a szívrohamokról, a keringési és az érrendszeri megbetegedésekről, a vetélésekről, a születési rendellenességekről stb.

Vannak továbbá olyan egészségügyi hatások is, amelyek nem vezettek feltétlenül korai elhalálozáshoz. Már az első 20 évben – mások mellett – 4 000 gyermeket regisztráltak pajzsmirigyrákkal, mert a radioaktív füvet legelő tehenek által adott szennyezett tejet fogyasztották. Még mindig körülbelül 5 millió ember él Fehéroroszországban, Ukrajnában és Oroszországban súlyosan szennyezett területeken, és közülük jó néhányan olyan helyeken, amelyeket nem igazán tekintenek csernobili hatásterületnek, mint például Oroszország brjanszki régiója. A közvetlen lezárt zóna Csernobil körül még évtizedekig lakhatatlan marad.

A becslések azért térnek el ennyire egymástól, mert a korábbi Szovjetunióban a potenciális hatások regisztrációja igen következetlenül történt, és a várható kitettség alapján végzett extrapolációknak nagy a bizonytalansági foka. E bizonytalanság az expozíció becslésének módjából (többnyire számítógépes modellek alapján) fakad, valamint abból, hogy mennyire vagyunk képesek felismerni az alacsony sugárzási szintek hatásait. A helyzetet értékelő ENSZ szervezetek (UNSCEAR, IAEA, WHO) következtetéseiket nagyrészt a külső sugárdózisok extrapolációjára alapozzák. Sok belorusz, orosz és ukrán tudós a belső sugárterhelés hatásaira is rámutat.

Megfelel a tényeknek a sorozat?

A főszereplő, Valerij Legaszov professzor (Jared Harris) a sorozatban igen nagy befolyással bír a katasztrófa utáni intézkedésekre. A valóságban, természetesen, igen sok ember volt felelős, például a kockázatok és hatások csökkentésére tett erőfeszítésekért. Arról az eshetőségről is szól sorozat, hogy az olvadt üzemanyag ‒ „Önök lávát csináltak?” ‒ az épület beton szerkezetein áthatolva, a reaktor alatt elhelyezkedő tartályokban lévő vízzel érintkezve még a korábbiaknál is nagyobb robbanást hozhatott volna létre. Annak az esélye, hogy ez valóban megtörténjen, és létrehozzon egy 4 megatonnás robbanást, valójában nem volt reális. Ami tényleg aggasztotta a szakértőket abban az időben, az az volt, hogy az üzemanyag egy része eljut a talajvízbe, egyfelől elszennyezve azt, másfelől pedig kisebb robbanásokat okozva, amelyek nagyobb mennyiségű radioaktív anyagot löknek ki a légkörbe. Hogy ez ‒ ami kezdetben csak egy idézet volt az egyik megdöbbent szakértőtől ‒ tényként lett feltüntetve, egyike annak a nagyon kevés dramatizálásnak, amivel találkozhatunk. A sorozat egyszerűen a lehető legközelebb van ahhoz, amennyire tényszerű események filmen ábrázolhatók.

A „Csernobil” Legaszov professzorral indul, aki szalagra rögzíti az emlékeit.

„Mi a hazugság ára? Nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. És akkor mit tehetünk? Mi mást tehetnénk, minthogy lemondunk a valóságnak még a reményéről is, és egyszerűen beérjük történetekkel. Ezekben a történetekben nem számít ki a hős. Az egyetlen, ami érdekel minket, hogy ki a hibás.”

**************

A WISE (World Information Service on Energy) már több mint 40 éve nyújt tájékoztatást a nukleáris energiáról, és havonta teszi közzé a WISE/NIRS Nuclear Monitor című hírlevelet. Az atomenergiával kapcsolatban tényekre van szükségünk, mert még mindig 453 atomerőmű működik a világban, és egyáltalán nem biztos, hogy egy hasonló hatású katasztrófa kizárható a jövőben. És akkor még nem beszéltünk a radioaktív hulladékok veszélyeiről, és arról, hogy egy nukleáris erőmű gyakorlatilag egy kis lépés a nukleáris fegyverek megszerzése felé vezető úton. A „Csernobil” tanulsága az, hogy még a modern atomenergia is veszélyes.

komment sugárszennyezés HBO Csernobil Majak Roszatom nukleáris biztonság Tovább
Tények a fake news világában Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A nagypálya vége A nagypálya vége
  • Mi lesz Paks I. és Paks II. kiégett fűtőelemeivel? Mi lesz Paks I. és Paks II. kiégett fűtőelemeivel?
  • 100%-os blöff a kormány 50% napelem-50% Paks terve? 100%-os blöff a kormány 50% napelem-50% Paks terve?
  • Paksi üzemzavaros Paksi üzemzavaros
  • A GE nyert a tenderen, de akár a Roszatommal közös cége is szállíthatja a turbinákat Paksra? A GE nyert a tenderen, de akár a Roszatommal közös cége is szállíthatja a turbinákat Paksra?
Facebook Twitter

P☢ksaméta

A Paksaméta a Greenpeace Magyarország blogja Paks II.-ről. Szakértőnk, Perger András itt véleményezi a Paks II. kapcsán felmerülő információkat.

A Greenpeace Magyarország hivatalos, fő blogját továbbra is a greenpeace.blog.hu oldalon találhatod.

Greenpeace logo

Keresés

Címkék

AAEM (1) Akkuyu (1) állami támogatás (1) Alstom (1) áramkimaradás (1) ASE (1) Aszódi Attila (2) atlatszo.hu (1) Atomenergomas (1) atomtemető (1) atomtörvény (1) Ausztria (1) baleset (1) Belene (2) beszállító (1) biztonság (1) BOKU (3) Bulgária (2) candole (1) conflict of interest (1) Cseljabinszk (1) Csernobil (1) csúszás (2) Duna (1) éghajlat (1) Elisabeth Köstinger (1) ellátásbiztonság (1) energiafüggetlenség (1) energiafüggőség (1) Energiaklub (1) energiamix (2) energiapiac (1) energiastratégia (1) engedély (1) English (1) építkezés (2) Európai Bíróság (1) Európai Bizottság (2) európai bizottság (1) évforduló (1) Fennovoima (2) Finnország (2) Flamanville (1) földrengés (1) függetlenség (1) Fukusima (1) fűtőelem (3) GE (1) General Electric (1) generátor (1) gépészmérnök (1) gépház (1) GE Hungary (1) Goszatomnadzor (1) Greifswald (1) gyártó (1) HAEA (1) hálózatba illesztés (1) Hanhikivi (1) HBO (1) hegesztő (1) hitel (1) hulladék (2) IAEA (1) igazolás (1) infografika (1) IRSN (1) jelentés (1) karbantartás (1) katasztrófa (1) késés (1) KKÁT (2) klímaválság (2) klímaváltozás (2) KNPA (1) kockázat (5) költségek (4) Lazard (1) Lázár János (3) Leningrád II (1) Majak (4) majak (1) megújulók (2) megválaszolatlan kérdések (2) menetrend (1) Miniszterelnökség (1) Mochovce (1) Mohi (1) MVM Paks II (2) nagy aktivitású (1) napenergia (2) NAÜ (2) NIAEP (1) Novovoronyezs II (1) nukleáris (1) nukleáris biztonság (3) OAH (8) Oekostrom (1) Olkiluoto (1) Oroszország (5) orosz hitel (2) Országos Atomenergia Hivatal (5) összeférhetetlenség (3) Paks (2) paks (6) paksaméta (1) paks 2 (9) Paks I (10) Paks II (8) radioaktív hulladék (1) repedés (1) reprocesszálás (1) RHK (1) Rosatom (3) Roszatom (11) Roszhidromet (1) Rosztehnadzor (1) ruténium (1) Sebastian Kurz (1) stoppaks2 (1) STUK (1) sugárszennyezés (4) Süli János (4) süllyedés (1) Svédország (1) szakértelem (1) szakmagyakorlás (1) szélenergia (2) szennyezés (1) Szilovije Masini (1) talaj (1) tanulmány (2) tárolás (1) telephely (1) tender (1) tisztítás (1) törésvonal (1) Törökország (1) törvénymódosítás (1) turbina (1) Tyecsa (1) ütemezés (1) üzemanyag-kazetta (3) üzemi esemény (2) üzemzavar (3) Varga Mihály (1) verseny (1) visszaterhelés (1) vízállás (1) vízhőmérséklet (1) vizsgálat (1) Vnyesekonombank (1) WNISR (1) zöld áram (1) zöld energia (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2021 május (1)
  • 2019 június (1)
  • 2019 január (1)
  • 2018 augusztus (1)
  • 2018 július (3)
  • 2018 június (1)
  • 2018 április (1)
  • 2018 március (4)
  • 2018 február (5)
  • 2018 január (3)
  • 2017 december (2)
  • Tovább...

Egyéb

© 2017 Greenpeace Magyarország

A Greenpeace Magyarország anyagilag és politikailag független környezetvédő szervezet, mely a tisztább, élhetőbb környezetért dolgozik itthon és a nagyvilágban.

süti beállítások módosítása
Dashboard