Az olvasottság nem publikus.
Paksaméta
  • Infografikák
Több reaktor, több kockázat

Több reaktor, több kockázat

2018-02-24 12:52

Fukusima óta vizsgálják a világban, de nálunk eddig nem nagyon esett szó róla, hogy mekkora plusz kockázatot jelenthet, ha a meglévő négy reaktor mellé még két további épül.

 81479_130796.jpg

Kockázata minden építkezésnek van. Ha azonban egy atomerőmű reaktorházának építéséről van szó, a kockázatok – bármilyen minimálisak is – sokszorosan komolyan veendők. Egy hónapja csak, hogy megírtuk, mi a valódi rizikója a Paks 4. reaktor süllyedésének. Az Átlátszónál azóta megint újabb információk jelentek meg a Paks II. telephely vs. földtani törésvonalak összefüggésben. Meglepő módon azonban e kockázati tényezőket mindig külön-külön kezelik és magyarázzák. Ami azért különös, mert a kockázatok éppen e területen nem egymástól elszigetelten, önállóan léteznek, sőt: a legkülönbözőbb kockázatok is hatással vannak-lehetnek egymásra; jellemzően további plusz kockázatokat generálva.

 Fukusimáig nem volt érdekes

Ha minden rendben volna a Paksi Atomerőművel (de mint az a fentebb idézettekből látszik: nincs), akkor is: az már önmagában kockázati tényezőként jelentkezik, hogy Paks II. a Paks I. négy működő reaktorának tövébe épülhet. Ez mind a régi, mind az új atomerőműre nézve kockázatnövelő tényező, olyan rizikó, ami a fukusimai atomkatasztrófa után került az érdeklődés középpontjába.

A kérdést elméleti oldalról megközelítve: nyilvánvaló, hogy ha növeljük a reaktorok számát egy telephelyen, akkor az nagyobb nukleáris baleseti veszélyt eredményez, hiszen az egyes egységek balesete hatással lehet a többi reaktorra, egyetlen ok is járhat több reaktor meghibásodásával, ráadásul annak kockázata is megvan, hogy egy baleset során több radioaktív anyag szabadulhat ki, mintha csupán egy reaktor működne az adott területen.

Ráadásul baleset esetén megnehezül a helyzet kezelése, és több hulladék keletkezhet. További kockázatokhoz vezet, hogy több reaktor esetében több a kiégett nukleáris üzemanyag is - melynek hosszútávú elhelyezése máig nem megoldott sehol a világon, ezért többnyire az atomerőművek mellett tárolják őket. Mindezt 2011 márciusában sajnos az élet is visszaigazolta a Fukusima négy legöregebb reaktorával történt katasztrófában.

Egyszerre „soha nem kerülnek bajba”?

A Greenpeace 2014-ben készült OUT OF AGE jelentésében többek között az olvasható ,hogy a fukusimai nukleáris katasztrófa megmutatta: egyetlen külső esemény egyidejűleg több reaktort is veszélyeztetni tud. Az atomerőmű katasztrófájának oka nem csupán a térséget, és benne az erőművet ért szökőár csapása. A helyzet súlyosságához nagymértékben hozzájárult a közösen használt infrastruktúra is.

A nukleáris ipar egészen a fukusimai reaktorok leolvadásáig úgy gondolta, hogy inkább előnyös, ha egy telephelyen egynél több reaktor működik. A logika ebben az volt, hogy az egyik reaktor vészhelyzetének kezelését a többi reaktorral közös felszerelése, személyzete, vészhelyzeti áramellátása segítheti.

Magyarán: abban bíztak, hogy a reaktorok egyszerre

„soha nem kerülnek bajba”. 

Ebben viszont egy dolog hibádzik: az egyik reaktort érő súlyos baleset a telephely többi reaktorára is negatív hatásokat gyakorolhat. 

A gyakorlatban a több blokkhoz csatlakoztatott, vagy váltakozó működésre tervezett biztonsági rendszerek káros hatásúak lehetnek. Előfordul, hogy az alkatrészek és rendszerek (mint pl. víztározók, csővezetékek és szivattyúk) közös használatával az alrendszerek elégtelen kapacitását, vagy nem kellő számú redundanciáját igyekeznek kompenzálni. Ez meghibásodások, balesetek esetén növelheti a kockázatokat.

A külső veszélyek pedig az egy telephelyen lévő reaktorok azonos összetevőinek, alkatrészeinek egyidejű meghibásodását okozhatják. Ez történt a Fukushima Daiichi erőműben, amikor a szökőár miatt a hűtőrendszerek szivattyúállomásai és a helyszíni vészhelyzeti dízelgenerátorok nagy része megsemmisült, így a négy reaktor áramellátás nélkül maradt. A videón is rögzített hidrogénrobbanás pedig azért a 4-es reaktor feletti felépítményt vetette szét, mert a 3. és a 4. blokk közös kéményt használt a súlyos balesetek esetére működésbe lépő légtelenítő rendszerben, de a 3-as reaktorban keletkező hidrogén a közös szellőztető-rendszeren keresztül a 4 egység reaktorépületébe jutott – előidézve így a robbanást. Az egy helyen épített több reaktor közötti interfészek súlyos helyzetben tehát kiszolgáltatottabbá tehetik az erőművet.

Nem csak a cunami

 A kanadai Ontarioban a Darlington, Pickering és Bruce nukleáris erőművek ugyancsak több (4-8) reaktorral üzemelnek. Az ennek kockázatait is számba vevő jelentésünk szerint Ontario atomerőművei a fukusimai reaktoroknál is nagyobb kockázattal működnek, mivel az építésük során egy sor nukleáris biztonsági rendszert „közös használatúként” építettek meg - hogy pénzt takarítsanak meg.

Közös költség 

Hogy mindez hogyan kapcsolódik Pakshoz? A két atomerőműnek egy helyre való telepítése miatt ugyancsak előfordulhatnak súlyos kockázatokat jelentő kölcsönhatások - még akkor is, hogy több évtizedes különbséggel épülő, eltérő technológiájú blokkokról van szó. Pakson most is van közös használatú infrastruktúra, például a hűtővízellátó rendszer; a jelenlegi tervek szerint pedig Paks II-t ugyanazon a hidegvíz-csatornán keresztül látnák el hűtővízzel. Ez számos kérdést felvet, például az építkezés során a csatornán is terveznek munkálatokat végezni (mélyítés, bővítés), ami kihathat a négy régi blokk üzemére is.

Az építkezésnek amúgy is számos hatása lehet a régi blokkok üzemére (ld. pl. a süllyedés problémáját), a közös üzemelés során esetlegesen bekövetkező balesetek tekintetében pedig ugyanazok a kérdések adódnak, mint bármelyik, több blokkot üzemeltető atomerőmű esetében. Mindezek némi fejfájáson túl kötelezettségeket, azaz munka- és anyagi terheket rónak Paks I-re is.

Arra gondolni sem merünk, hogy ne gondoskodnának kellőképpen ezeknek a rizikófaktoroknak a kiküszöböléséről, hiszen ez Paks I. és Paks II. különálló kockázatait növelné tovább. Mint föntebb írtuk: egy atomerőmű esetén fellépő kockázatok – bármilyen minimálisak is – sokszorosan komolyan veendők. A komolyan vételnek  azonban ára van, a költségek pedig tovább növelik Paks II számláját.

komment költségek kockázat sugárszennyezés Fukusima Paks II Paks I Tovább
Több reaktor, több kockázat Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Képes-e a magyar atomhatóság egyszerre garantálni Paks I. és Paks II. biztonságát? Képes-e a magyar atomhatóság egyszerre garantálni Paks I. és Paks II. biztonságát?
  • Paks, 2003. április 11.: egy atombaleset testközelből Paks, 2003. április 11.: egy atombaleset testközelből
  • Conflict of interest around Paks II – is the Hungarian Atomic Energy Authority independent of the project? Conflict of interest around Paks II – is the Hungarian Atomic Energy Authority independent of the project?
  • Két dudás a paksi csárdában Két dudás a paksi csárdában
  • Nem műhold szennyezett Oroszországban a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint Nem műhold szennyezett Oroszországban a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint
Facebook Twitter

P☢ksaméta

A Paksaméta a Greenpeace Magyarország blogja Paks II.-ről. Szakértőnk, Perger András itt véleményezi a Paks II. kapcsán felmerülő információkat.

A Greenpeace Magyarország hivatalos, fő blogját továbbra is a greenpeace.blog.hu oldalon találhatod.

Greenpeace logo

Keresés

Címkék

AAEM (1) Akkuyu (1) állami támogatás (1) Alstom (1) áramkimaradás (1) ASE (1) Aszódi Attila (2) atlatszo.hu (1) Atomenergomas (1) atomtemető (1) atomtörvény (1) Ausztria (1) baleset (1) Belene (2) beszállító (1) biztonság (1) BOKU (3) Bulgária (2) candole (1) conflict of interest (1) Cseljabinszk (1) Csernobil (1) csúszás (2) Duna (1) éghajlat (1) Elisabeth Köstinger (1) ellátásbiztonság (1) energiafüggetlenség (1) energiafüggőség (1) Energiaklub (1) energiamix (2) energiapiac (1) energiastratégia (1) engedély (1) English (1) építkezés (2) Európai Bíróság (1) európai bizottság (1) Európai Bizottság (2) évforduló (1) Fennovoima (2) Finnország (2) Flamanville (1) földrengés (1) függetlenség (1) Fukusima (1) fűtőelem (3) GE (1) General Electric (1) generátor (1) gépészmérnök (1) gépház (1) GE Hungary (1) Goszatomnadzor (1) Greifswald (1) gyártó (1) HAEA (1) hálózatba illesztés (1) Hanhikivi (1) HBO (1) hegesztő (1) hitel (1) hulladék (2) IAEA (1) igazolás (1) infografika (1) IRSN (1) jelentés (1) karbantartás (1) katasztrófa (1) késés (1) KKÁT (2) klímaválság (2) klímaváltozás (2) KNPA (1) kockázat (5) költségek (4) Lazard (1) Lázár János (3) Leningrád II (1) majak (1) Majak (4) megújulók (2) megválaszolatlan kérdések (2) menetrend (1) Miniszterelnökség (1) Mochovce (1) Mohi (1) MVM Paks II (2) nagy aktivitású (1) napenergia (2) NAÜ (2) NIAEP (1) Novovoronyezs II (1) nukleáris (1) nukleáris biztonság (3) OAH (8) Oekostrom (1) Olkiluoto (1) Oroszország (5) orosz hitel (2) Országos Atomenergia Hivatal (5) összeférhetetlenség (3) Paks (2) paks (6) paksaméta (1) paks 2 (9) Paks I (10) Paks II (8) radioaktív hulladék (1) repedés (1) reprocesszálás (1) RHK (1) Rosatom (3) Roszatom (11) Roszhidromet (1) Rosztehnadzor (1) ruténium (1) Sebastian Kurz (1) stoppaks2 (1) STUK (1) sugárszennyezés (4) Süli János (4) süllyedés (1) Svédország (1) szakértelem (1) szakmagyakorlás (1) szélenergia (2) szennyezés (1) Szilovije Masini (1) talaj (1) tanulmány (2) tárolás (1) telephely (1) tender (1) tisztítás (1) törésvonal (1) Törökország (1) törvénymódosítás (1) turbina (1) Tyecsa (1) ütemezés (1) üzemanyag-kazetta (3) üzemi esemény (2) üzemzavar (3) Varga Mihály (1) verseny (1) visszaterhelés (1) vízállás (1) vízhőmérséklet (1) vizsgálat (1) Vnyesekonombank (1) WNISR (1) zöld áram (1) zöld energia (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2021 május (1)
  • 2019 június (1)
  • 2019 január (1)
  • 2018 augusztus (1)
  • 2018 július (3)
  • 2018 június (1)
  • 2018 április (1)
  • 2018 március (4)
  • 2018 február (5)
  • 2018 január (3)
  • 2017 december (2)
  • Tovább...

Egyéb

© 2017 Greenpeace Magyarország

A Greenpeace Magyarország anyagilag és politikailag független környezetvédő szervezet, mely a tisztább, élhetőbb környezetért dolgozik itthon és a nagyvilágban.

süti beállítások módosítása
Dashboard