Az olvasottság nem publikus.
Paksaméta
  • Infografikák
Paks 4-es reaktora eddig több mint 7 centit süllyedt már élete során – de miért fontos ez?

Paks 4-es reaktora eddig több mint 7 centit süllyedt már élete során – de miért fontos ez?

2018-01-12 16:29

Az elmúlt napokban kiderült, hogy továbbra is süllyed a paksi 4-es reaktor. Ez nagyon látványosnak hangzik, ám valójában mára milliméteres nagyságrendről beszélünk. A kérdés, hogy számít-e ez.

Az atomerőművekben gátak sorára van szükség, hogy még a legszélsőségesebb körülmények között is megakadályozhassák a reaktorban lévő anyagok környezetbe jutását. A gátak mindegyikének folyamatosan működőképesnek és tökéletes állapotúnak kell lennie. Extrém körülmények – mint szélsőséges időjárási esemény, árvizek, szabotázs vagy terrorakciók – bármikor történhetnek.

paks_alapko.JPG

A paksi atomerőmű alapköve. Fotó: Barna Rovács (Rovibroni) (Own work) [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Rés a pajzson?

Ezen gátak egyike maga a reaktort körülvevő épület. Ha a talaj süllyed az épület alatt, azt sosem egységesen teszi. Ez feszültséget okoz az alaplemezben: abban a betonlemezben, ami az atomerőmű alapját képezi. Ez pedig apró repedéseket okozhat.

Ezekből lehetnek aztán azok az apró repedések, amelyek egy esetleges súlyos baleset esetén a radioaktív anyagok egyik környezetbe vezető útjává válhatnak. Emellett hozzájárulhatnak a beton öregedésének felgyorsulásához is.

Ugyanez érvényes az atomerőmű falaira. Az altalaj akár igen kis mértékű változásai feszültségeket válthatnak ki az alaplemezben vagy a falakban, ami hajszálrepedések megjelenéséhez vezethet a betonban. Az erőmű üzemeltetőjének és a hatóságnak nyomon kell követnie ezeket a változásokat.

De mennyit süllyedt eddig Paks? Pontos értéket nem tudunk, és a rendelkezésre álló adatok körül van némi kavarodás. Paks II környezeti hatástanulmánya a 13.6-os fejezetben tárgyalja a kérdés. A dokumentum szerint míg a többi blokk ~55-58 mm-t süllyedt a 80-as évek végéig, az 1970-80-as évekbeli építésüket követő első néhány évben, addig a 4. blokk 72,6 mm-t

Ehhez képest egy tegnapi sajtótájékoztatón az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója azt mondta, az elmúlt 30 éves üzemideje során 2,4 cm-t süllyedt a 4-es reaktor. Ezt az ellentmondást (72,6 kontra 24 mm) nem tudjuk biztosan feloldani; valószínűleg eltérő időintervallumról van szó (mivel a blokkok építésének és üzemeltetésének ideje értelemszerűen nem esik egybe). Az atomerőmű szerint a jelenlegi süllyedési ráta 0-1 mm között van évente.

Mindenesetre, az erőmű és a hatóság szerint az adatok és a trendek ismertek, az elemzéseket, a prognózist elvégezték, nem kell problémára számítani. Ennél azonban jelenleg sokkal aktuálisabb kérdés, hogy

mi történik, ha megkezdődik Paks II két új blokkjának építése? Azokat ugyanis pont a süllyedés által leginkább érintett 4-es blokk közelében tervezik felépíteni. Márpedig az építkezés és az új reaktorok fokozhatják a süllyedés mértékét.

Amikor a süllyedési problémával terhelt erőműhöz közel egy másik erőművet építenek, akkor az új erőmű már csak a puszta tömege miatt is befolyásolni fogja az altalaj mozgásait. Ez a fentebb leírt dinamikát ronthatja.

Ennél is fontosabb lehet az új reaktorok építése: ennek során a munkagödrökből ki kell szivattyúzni a talajvizet, ami várhatóan jelentős hatást fog gyakorolni az épületek mozgására.

A kérdés súlyát jelzi, hogy az atomerőmű már meg is rendelte a szükséges vizsgálatokat, hogy felmérjék a lehetséges hatásokat és a meghatározzák a szükséges intézkedéseket.

Számít néhány újabb milliméter?

Nyilvánvalóan nagyon fontos, hogy a süllyedés kérdését az üzemeltető és a hatóság komolyan vegye, alaposan vizsgálja és nyomon kövesse elsősorban a leginkább érintett 4-es reaktor, de a többi három üzemelő blokk alaplemezének és falainak stabilitását – különös tekintettel azokra a hatásokra, amiket Paks II építkezése okoz. De ugyanígy számolni kell maga a két újonnan tervezett blokk süllyedésével is.

Okozhat-e a további süllyedés olyan feszültségeket a reaktorépületekben, amelyek törésekhez vezethetnek? Okozhatja-e ez az épületek betonjának gyorsabb romlását? Bár amikor a süllyedésről van szó, a reaktorépületek méretéhez képest kis értékekről kell beszélni, a kérdés mégis komoly – a komoly kérdések pedig mindig számítanak.

Ir. Jan Haverkamp
Nukleáris energiaügyi és energiapolitikai szakértő
Greenpeace Közép és Kelet-Európa

Perger András
Klíma- és energiakampány-felelős
Greenpeace Magyarország

komment építkezés kockázat talaj repedés süllyedés Paks Paks I Tovább
Paks 4-es reaktora eddig több mint 7 centit süllyedt már élete során – de miért fontos ez? Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A klímaválság az atomerőműveket sem kíméli A klímaválság az atomerőműveket sem kíméli
  • Mi lesz Paks I. és Paks II. kiégett fűtőelemeivel? Mi lesz Paks I. és Paks II. kiégett fűtőelemeivel?
  • Több reaktor, több kockázat Több reaktor, több kockázat
  • Két dudás a paksi csárdában Két dudás a paksi csárdában
  • A GE nyert a tenderen, de akár a Roszatommal közös cége is szállíthatja a turbinákat Paksra? A GE nyert a tenderen, de akár a Roszatommal közös cége is szállíthatja a turbinákat Paksra?
Facebook Twitter

P☢ksaméta

A Paksaméta a Greenpeace Magyarország blogja Paks II.-ről. Szakértőnk, Perger András itt véleményezi a Paks II. kapcsán felmerülő információkat.

A Greenpeace Magyarország hivatalos, fő blogját továbbra is a greenpeace.blog.hu oldalon találhatod.

Greenpeace logo

Keresés

Címkék

AAEM (1) Akkuyu (1) állami támogatás (1) Alstom (1) áramkimaradás (1) ASE (1) Aszódi Attila (2) atlatszo.hu (1) Atomenergomas (1) atomtemető (1) atomtörvény (1) Ausztria (1) baleset (1) Belene (2) beszállító (1) biztonság (1) BOKU (3) Bulgária (2) candole (1) conflict of interest (1) Cseljabinszk (1) Csernobil (1) csúszás (2) Duna (1) éghajlat (1) Elisabeth Köstinger (1) ellátásbiztonság (1) energiafüggetlenség (1) energiafüggőség (1) Energiaklub (1) energiamix (2) energiapiac (1) energiastratégia (1) engedély (1) English (1) építkezés (2) Európai Bíróság (1) Európai Bizottság (2) európai bizottság (1) évforduló (1) Fennovoima (2) Finnország (2) Flamanville (1) földrengés (1) függetlenség (1) Fukusima (1) fűtőelem (3) GE (1) General Electric (1) generátor (1) gépészmérnök (1) gépház (1) GE Hungary (1) Goszatomnadzor (1) Greifswald (1) gyártó (1) HAEA (1) hálózatba illesztés (1) Hanhikivi (1) HBO (1) hegesztő (1) hitel (1) hulladék (2) IAEA (1) igazolás (1) infografika (1) IRSN (1) jelentés (1) karbantartás (1) katasztrófa (1) késés (1) KKÁT (2) klímaválság (2) klímaváltozás (2) KNPA (1) kockázat (5) költségek (4) Lazard (1) Lázár János (3) Leningrád II (1) majak (1) Majak (4) megújulók (2) megválaszolatlan kérdések (2) menetrend (1) Miniszterelnökség (1) Mochovce (1) Mohi (1) MVM Paks II (2) nagy aktivitású (1) napenergia (2) NAÜ (2) NIAEP (1) Novovoronyezs II (1) nukleáris (1) nukleáris biztonság (3) OAH (8) Oekostrom (1) Olkiluoto (1) Oroszország (5) orosz hitel (2) Országos Atomenergia Hivatal (5) összeférhetetlenség (3) Paks (2) paks (6) paksaméta (1) paks 2 (9) Paks I (10) Paks II (8) radioaktív hulladék (1) repedés (1) reprocesszálás (1) RHK (1) Rosatom (3) Roszatom (11) Roszhidromet (1) Rosztehnadzor (1) ruténium (1) Sebastian Kurz (1) stoppaks2 (1) STUK (1) sugárszennyezés (4) Süli János (4) süllyedés (1) Svédország (1) szakértelem (1) szakmagyakorlás (1) szélenergia (2) szennyezés (1) Szilovije Masini (1) talaj (1) tanulmány (2) tárolás (1) telephely (1) tender (1) tisztítás (1) törésvonal (1) Törökország (1) törvénymódosítás (1) turbina (1) Tyecsa (1) ütemezés (1) üzemanyag-kazetta (3) üzemi esemény (2) üzemzavar (3) Varga Mihály (1) verseny (1) visszaterhelés (1) vízállás (1) vízhőmérséklet (1) vizsgálat (1) Vnyesekonombank (1) WNISR (1) zöld áram (1) zöld energia (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2021 május (1)
  • 2019 június (1)
  • 2019 január (1)
  • 2018 augusztus (1)
  • 2018 július (3)
  • 2018 június (1)
  • 2018 április (1)
  • 2018 március (4)
  • 2018 február (5)
  • 2018 január (3)
  • 2017 december (2)
  • Tovább...

Egyéb

© 2017 Greenpeace Magyarország

A Greenpeace Magyarország anyagilag és politikailag független környezetvédő szervezet, mely a tisztább, élhetőbb környezetért dolgozik itthon és a nagyvilágban.

süti beállítások módosítása
Dashboard