Az olvasottság nem publikus.
Paksaméta
  • Infografikák
A GE nyert a tenderen, de akár a Roszatommal közös cége is szállíthatja a turbinákat Paksra?

A GE nyert a tenderen, de akár a Roszatommal közös cége is szállíthatja a turbinákat Paksra?

2018-01-18 14:04

A napokban számos helyen jelent meg a hír, hogy a GE Hungary Kft. az Alstommal közösen nyerte meg Paks II turbinatenderét, azaz ezen cégek konzorciuma szállíthatja majd a hagyományos erőművi berendezéseket (döntően az áramtermeléshez szükséges turbinákat, generátorokat és további berendezéseket) az új blokkokhoz.

A kiíráson vesztes orosz cég, a szentpétervári Szilovije Masini fellebbezett a döntés ellen, így az még nem tekinthető véglegesnek – de feltételezhető, hogy GE marad a győztes. Ám az így sem egyértelmű, ki lesz valójában a turbinák és a további berendezések szállítója. A General Electricnek többfelé vannak gyártókapacitásai, de a hírek nem tettek említést arról, hogy a gyártó akár a Roszatom tulajdonában álló orosz cég is lehet.

640px-balnpp_m_st2.jpg

Turbina a balakovói atomerőműben. Fotó: Alekszandr Szityenkij [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Az Alstom ugyanis valójában már körülbelül 10 éve Oroszországban, az Atomenergomas nevű céggel közös vállalkozásban gyárt olyan turbinákat, illetve teljes konvencionális szigetet, amelyeket orosz atomerőművekbe, a tervezett paksiakkal megegyező VVER-1200-as projektekbe szántak. Az Origo már 2015-ben azt írta, hogy az Alstom az Atomenergomassal (pontosabban az Atomenergomassal közös cégével) pályázna.

Az Atomenergomas tulajdonosa pedig a Roszatom (a cég honlapjáról nem derül ki a konkrét tulajdonosi részarány, csak annyi, hogy a Roszatomé a cég).

Az Alstommal folyó együttműködésről a Roszatom is beszámolt, megemlítve, hogy abban szerepet kap a NIAEP nevű cég is. Ez az a cég, amelyik orosz oldalról aláírta az új paksi blokkok tervezéséről és építéséről szóló szerződést 2014 decemberében, mint a Roszatomnak a Paks II építésében érdekelt leányvállalata. A NIAEP-et azóta átnevezték, ma már ASE néven ismerhetjük.

Az együttműködés azután is folytatódott, hogy az Alstomot a General Electric 2015-ben felvásárolta; a közös cégben az Atomenergomasnak 51%-os, a GE-nek 49%-os a tulajdonrésze. Az AAEM nevű cég legutóbb tavaly novemberben nyert megbízást, a Roszatom Törökországban épülő atomerőművébe, Akkuyuba (ahova ugyanolyan blokkokat építenek, mint amilyeneket Paksra is terveznek) szállíthatja a hagyományos erőművi berendezéseket.

Ugyancsak az AAEM szállíthat egyes részberendezéseket a hagyományos erőművi részre a Roszatom Finnországban épülő projektjébe, Hanhikivibe (ahol ugyancsak Paks II-ével azonos típusú reaktort terveznek), míg a General Electric gyárthatja a turbinákat és a generátorokat (az információkból úgy tűnik, hogy az AAEM-től függetlenül).

A fentiek alapján, amennyiben úgy zárul le a tender felülvizsgálata, hogy a GE Hungary Kft. ajánlata marad a nyertes, tisztázásra szorul majd, hogy a hagyományos erőművi berendezések gyártásában, szállításában, szerelésében mely cégek vehetnek részt.

UPDATE (01.21.): A GE megkereste a 444.hu-t, miután beszámoltak erről a bejegyzésről. A cég szerint a turbina és a hozzá tartozó szerkezetek tervezését és a gyártását is Franciaországban fogják végezni.

Apró érdekesség: a Roszatom tegnap, még a végső döntés előtt a Twitterén közölte, hogy a GE nyerte a tendert. A tweetben viszont a Budapest Business Journal cikkét osztották meg, aminek a forrása az MTI, eredetileg pedig a RIA Novosztyi.

komment tender turbina beszállító generátor gyártó GE Alstom General Electric Roszatom Rosatom Szilovije Masini Atomenergomas AAEM NIAEP ASE GE Hungary Tovább
A GE nyert a tenderen, de akár a Roszatommal közös cége is szállíthatja a turbinákat Paksra? Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Az évszázad üzlete? Inkább az évszázad blamája. Az évszázad üzlete? Inkább az évszázad blamája.
  • Tények a fake news világában Tények a fake news világában
  • Elbukott svédcsavar – továbbra sem létezik biztonságos atomszemét-tárolás Elbukott svédcsavar – továbbra sem létezik biztonságos atomszemét-tárolás
  • Conflict of interest around Paks II – is the Hungarian Atomic Energy Authority independent of the project? Conflict of interest around Paks II – is the Hungarian Atomic Energy Authority independent of the project?
  • Független vagy sem az Országos Atomenergia Hivatal Paks II.-től? Független vagy sem az Országos Atomenergia Hivatal Paks II.-től?
Facebook Twitter

P☢ksaméta

A Paksaméta a Greenpeace Magyarország blogja Paks II.-ről. Szakértőnk, Perger András itt véleményezi a Paks II. kapcsán felmerülő információkat.

A Greenpeace Magyarország hivatalos, fő blogját továbbra is a greenpeace.blog.hu oldalon találhatod.

Greenpeace logo

Keresés

Címkék

AAEM (1) Akkuyu (1) állami támogatás (1) Alstom (1) áramkimaradás (1) ASE (1) Aszódi Attila (2) atlatszo.hu (1) Atomenergomas (1) atomtemető (1) atomtörvény (1) Ausztria (1) baleset (1) Belene (2) beszállító (1) biztonság (1) BOKU (3) Bulgária (2) candole (1) conflict of interest (1) Cseljabinszk (1) Csernobil (1) csúszás (2) Duna (1) éghajlat (1) Elisabeth Köstinger (1) ellátásbiztonság (1) energiafüggetlenség (1) energiafüggőség (1) Energiaklub (1) energiamix (2) energiapiac (1) energiastratégia (1) engedély (1) English (1) építkezés (2) Európai Bíróság (1) európai bizottság (1) Európai Bizottság (2) évforduló (1) Fennovoima (2) Finnország (2) Flamanville (1) földrengés (1) függetlenség (1) Fukusima (1) fűtőelem (3) GE (1) General Electric (1) generátor (1) gépészmérnök (1) gépház (1) GE Hungary (1) Goszatomnadzor (1) Greifswald (1) gyártó (1) HAEA (1) hálózatba illesztés (1) Hanhikivi (1) HBO (1) hegesztő (1) hitel (1) hulladék (2) IAEA (1) igazolás (1) infografika (1) IRSN (1) jelentés (1) karbantartás (1) katasztrófa (1) késés (1) KKÁT (2) klímaválság (2) klímaváltozás (2) KNPA (1) kockázat (5) költségek (4) Lazard (1) Lázár János (3) Leningrád II (1) majak (1) Majak (4) megújulók (2) megválaszolatlan kérdések (2) menetrend (1) Miniszterelnökség (1) Mochovce (1) Mohi (1) MVM Paks II (2) nagy aktivitású (1) napenergia (2) NAÜ (2) NIAEP (1) Novovoronyezs II (1) nukleáris (1) nukleáris biztonság (3) OAH (8) Oekostrom (1) Olkiluoto (1) Oroszország (5) orosz hitel (2) Országos Atomenergia Hivatal (5) összeférhetetlenség (3) Paks (2) paks (6) paksaméta (1) paks 2 (9) Paks I (10) Paks II (8) radioaktív hulladék (1) repedés (1) reprocesszálás (1) RHK (1) Rosatom (3) Roszatom (11) Roszhidromet (1) Rosztehnadzor (1) ruténium (1) Sebastian Kurz (1) stoppaks2 (1) STUK (1) sugárszennyezés (4) Süli János (4) süllyedés (1) Svédország (1) szakértelem (1) szakmagyakorlás (1) szélenergia (2) szennyezés (1) Szilovije Masini (1) talaj (1) tanulmány (2) tárolás (1) telephely (1) tender (1) tisztítás (1) törésvonal (1) Törökország (1) törvénymódosítás (1) turbina (1) Tyecsa (1) ütemezés (1) üzemanyag-kazetta (3) üzemi esemény (2) üzemzavar (3) Varga Mihály (1) verseny (1) visszaterhelés (1) vízállás (1) vízhőmérséklet (1) vizsgálat (1) Vnyesekonombank (1) WNISR (1) zöld áram (1) zöld energia (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2021 május (1)
  • 2019 június (1)
  • 2019 január (1)
  • 2018 augusztus (1)
  • 2018 július (3)
  • 2018 június (1)
  • 2018 április (1)
  • 2018 március (4)
  • 2018 február (5)
  • 2018 január (3)
  • 2017 december (2)
  • Tovább...

Egyéb

© 2017 Greenpeace Magyarország

A Greenpeace Magyarország anyagilag és politikailag független környezetvédő szervezet, mely a tisztább, élhetőbb környezetért dolgozik itthon és a nagyvilágban.

süti beállítások módosítása
Dashboard