Az olvasottság nem publikus.
Paksaméta
  • Infografikák
Vagy magyar energiafüggetlenség, vagy Paks II: a kettő együtt nem megy

Vagy magyar energiafüggetlenség, vagy Paks II: a kettő együtt nem megy

2017-11-04 07:41

November 4-én a Magyarország szabadságért küzdők áldozatára emlékezünk. Ma már önálló, szuverén Magyarországon élhetünk, de a függetlenségnek az energetika terén ma is van aktualitása: hazánk épp most dönt arról, hogy hova áll a világszinten zajló energiaforradalomban.

32942373573_9c2964156b_z.jpg

Aki ma azt hiszi, hogy az energiafüggetlenség nem a szabadságról szól, az vagy nagyon le van/el van maradva az utóbbi évtized világeseményeitől, vagy egyszerűen nem vesz róluk tudomást, és homokba dugja a fejét. Két tételt idézek annak bizonyítására, hogy mennyire így van ez.

1.

2014 márciusában az Európai Tanács elnöke, Herman Van Rompuy a szervezet állam- és kormányfői tanácskozásán azt mondta, hogy ha az EU nem változtat a meglévő energiapolitikáján, akkor 2035-re 80 százalékban importból fogja fedezni az ellátását. Ami azért jelent egész Európára nézve problémát, mert – tette hozzá Rompuy – az energiafüggőség az energiaárakra, a versenyképességre és a külpolitikára is hatással van. Éppen ezért kell az Európai Uniónak csökkentenie az energiafüggőségét – Oroszországtól is.

2.

Moszkvában idén májusban Vlagyimir Putyin elnök meghirdette a 2030-ig szóló új orosz gazdaságbiztonsági stratégiát. Ebben szerepel egy fontos, az orosz gazdaságot fenyegető tétel: az energiaforrások iránti világkereslet struktúrájának átalakulása. Ezt úgy kell érteni, hogy Moszkvának érdeke, hogy

a) a szerződött országok ne legyenek túl sikeresek az energiahatékonyságban, mivel az kevesebb gázmegrendelést (vagy építendő atomerőművi kapacitást) jelenthet;

b) veszélyt jelent Moszkvára nézve az a világban zajló átalakulás, amit a németek Energiewendének hívnak; az angol, amerikai és ausztrál területen pedig egyre inkább energiaforradalomként hivatkozzák.

A Foreign Affairs legutóbb azt írta erről, hogy a technológiai forradalom és az innováció hatására éveken belül „kifejlődik” egy olyan új villamosenergia-ipar, amely decentralizált, sok különböző energiaforrás integrálására képes, fogyasztóbarát, és minden korábbinál megbízhatóbb, hatékonyabb hálózatokat működtet. Ez pedig gyökeresen különbözik a mai, központosított – és Kelet- és Közép-Európában döntően az Oroszország által szállított –, hagyományos energiaforrásokra épülő rendszertől.

13600952253_40b5b2f1fa_z.jpg

Gáz- és kőolajellátásunk mintegy 80%-ban, villamosenergia-termelésünk 50%-ban függ az orosz szállításoktól. Paks II-vel ez 80%-ra emelkedne

Nem nagy ördöngösség az energiafüggetlenség definiálása, mert bár lehet csűrni-csavarni, de végeredményben mindig oda jutunk ez ügyben: ez a függetlenség annál nagyobb, minél nagyobb arányban áll rendelkezésre az adott ország energiamixében olyan energia, amit hazai (tulajdonú) erőműben, hazai nyersanyagból, a hazai fogyasztó igényei szerint állítanak elő. E tekintetben Magyarország tradicionális módon többszörösen hátrányos helyzetű. Gáz- és kőolajellátásunk mintegy 75-80 százalékban függ Oroszországtól. Ami a villamosenergia-ipart illeti: a jelentős, 32-35 százalékos, jórészt az EU-ból érkező import mellett (mely azonban transzparens piaci megállapodásokon nyugszik) a jelenlegi, 4 reaktoros Paksi Atomerőmű az ország áramtermelésének mintegy 45 százalékát (a hazai áramfogyasztásnak pedig mintegy 36 százalékát) adja. Ez utóbbi Paks II időre megépítése és a további két reaktorblokk bekapcsolása esetén akár 80 százalékra is megemelhetné a villamosenergia-termelésünk függését Oroszországtól.

Jóllehet, bizonyos körökben makacsul tartja magát az állítás, hogy Paks II a magyar energiafüggetlenséget szolgálja, de a fentiekből is nyilvánvaló a következtetés, hogy ez egyáltalán nem állja meg a helyét. A reaktorokat ugyan magyar állami tulajdonú cég működtetné, de ettől még Paks II importfüggő maradna. Technológiai értelemben is, és pláne: a fűtőanyaga miatt. Mert attól még, hogy akár több „fűtési ciklusra elegendő" üzemanyagot is raktáron lehetne tartani, és ezzel a rendszer évekig elzárható lenne mindenféle külső gazdasági-politikai hatástól, attól még Paks II-be az üzemanyag-kazettákat csak Oroszországtól lehetne majd megvásárolni.

Paks II politikai és technológiai kényszerpályára állítaná az országot

A beruházáshoz előnytelen feltételekkel nyújtott 10 milliárd eurós hitel felvétele politikai, a globálisan hanyatló atomenergiához való ragaszkodás pedig technológiai kényszerpályára állítaná az országot. A fűtőanyag-ellátást, az erőmű üzemeltetését, vagy akár a kiégett üzemanyagok kezelését illetően ez a függő viszony több mint fél évszázados kiszolgáltatottságot eredményezne Oroszországtól. Ráadásul a projektben a Roszatom a kinevezett partner, amely az orosz nukleáris ipar zászlóshajójaként nagyon hasonló módon sző hálót a paksi, a törökországi és a finnországi atomerőmű-építés köré is, és egyebek mellett a korrupciós ügyeiről, a gyakran késedelmes és a tervezettnél drágább teljesítéseiről híresült el.

Az egyes európai országok energiafüggésre vonatkozó, nyilvános KSH-adatokból sok részletkérdés nem látszik. De azon így is érdemes elgondolkodni, hogy miközben az orosz energiafüggés csökkentéséről már a rendszerváltást követően is indulatosan (de főleg: hangosan) vizionáltak a politikusok (mindig mások), eközben Magyarország 25 év alatt szinte folyamatosan hátrafelé araszolt. Igaz ugyan, hogy a 2014-es 59,3 százalék kevesebb, mint a 2008-as 63,2, és 2015-ben – leginkább az enyhe tél miatti kisebb gázfogyasztásnak, illetve a korábban betárolt, „elspájzolt” nagyobb gázkészleteknek köszönhetően – komoly eséssel 53,4 százalékot mutatott, de míg mi 1990-2015 között a 49 százalékos energiafüggési szintről éppen csak eljutottunk az EU-28-ak átlagáig (54%), aközben Bulgária például  62,8 százalékról 35,4-re, Dánia 45,8-ról 13,1 százalékra, Észtország 42 százalék feletti szintről alig 7-re dolgozta le magát az energiafüggetlenséget szem előtt tartó kormányzati törekvéseknek (is) köszönhetően.

37337904140_50f01af343_z.jpg

Bő egy éve már, hogy megírtuk: a valódi energiafüggetlenség irányába mutató célokat nem Paks II-vel, hanem a megújuló energiatermelésnek teret engedve lehetne elérni. Az álláspontunk ma is az, hogy fellendülést (munkahelyeket és gazdasági fellendülést), valamint az ország nagyobb energetikai függetlenségét a zöldenergia hazai fejlesztése, a világhódító útjukat járó, és egyre olcsóbb megújulók hozhatnák el Magyarország számára.

Azonban nem csak a megújulókban, hanem az energiahatékonyság növelésében is óriási lehetőségek rejlenek: egy már három éve ismert számítás szerint a Paks II-hitel feléből 25 év alatt megfelezhető lenne a magyarországi épületállomány fűtési költsége úgy, hogy az anyag-, és munkaköltség áfájából, a járulékokból és a másodlagos fogyasztásból az állam valójában vissza is nyerné a befektetett összeget. Ehhez képest Paks II nemcsak azért rossz megoldás, mert az, ellenkezve az európai érdekekkel, tovább növeli az energiafüggőséget, hanem mert szembe megy az energetikai trendekkel is, és a múltba betonozza be az ország energiarendszerét.

Paks II-vel a múltban ragadnánk, és így lemaradnánk azoktól az országoktól, amelyek élvezhetik a már zajló zöld energiaforradalom környezeti, gazdasági, társadalmi előnyeit: az olcsó, helyi energiahordozókra építő, biztonságos energiaellátást; a racionalizált felhasználásból és az energiahordozók környezetbarát természetéből fakadó alacsonyabb környezetterhelést; a helyi előállítás révén teremtett munkahelyeket, a sok települést fenyegető elszegényedés, elnéptelenedés helyett a vidék népességmegtartó képességének a növekedését.

Magyarországnak egyértelműen az az érdeke, hogy kihasználja a megújuló energiák hasznosításában rejlő  kiváló adottságait, és ezt energiahatékonysági beruházásokkal ötvözve megkezdje a valóban független energiaellátás kiépítését.

komment energiafüggőség energiafüggetlenség Oroszország Roszatom Tovább
Vagy magyar energiafüggetlenség, vagy Paks II: a kettő együtt nem megy Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A függetlenség nem ismerhet kompromisszumokat A függetlenség nem ismerhet kompromisszumokat
  • Paks, 2003. április 11.: egy atombaleset testközelből Paks, 2003. április 11.: egy atombaleset testközelből
  • Mi lesz Paks I. és Paks II. kiégett fűtőelemeivel? Mi lesz Paks I. és Paks II. kiégett fűtőelemeivel?
  • 100%-os blöff a kormány 50% napelem-50% Paks terve? 100%-os blöff a kormány 50% napelem-50% Paks terve?
  • Az osztrákok szerint Paks II egy jövő nélküli technológia Az osztrákok szerint Paks II egy jövő nélküli technológia
Facebook Twitter

P☢ksaméta

A Paksaméta a Greenpeace Magyarország blogja Paks II.-ről. Szakértőnk, Perger András itt véleményezi a Paks II. kapcsán felmerülő információkat.

A Greenpeace Magyarország hivatalos, fő blogját továbbra is a greenpeace.blog.hu oldalon találhatod.

Greenpeace logo

Keresés

Címkék

AAEM (1) Akkuyu (1) állami támogatás (1) Alstom (1) áramkimaradás (1) ASE (1) Aszódi Attila (2) atlatszo.hu (1) Atomenergomas (1) atomtemető (1) atomtörvény (1) Ausztria (1) baleset (1) Belene (2) beszállító (1) biztonság (1) BOKU (3) Bulgária (2) candole (1) conflict of interest (1) Cseljabinszk (1) Csernobil (1) csúszás (2) Duna (1) éghajlat (1) Elisabeth Köstinger (1) ellátásbiztonság (1) energiafüggetlenség (1) energiafüggőség (1) Energiaklub (1) energiamix (2) energiapiac (1) energiastratégia (1) engedély (1) English (1) építkezés (2) Európai Bíróság (1) Európai Bizottság (2) európai bizottság (1) évforduló (1) Fennovoima (2) Finnország (2) Flamanville (1) földrengés (1) függetlenség (1) Fukusima (1) fűtőelem (3) GE (1) General Electric (1) generátor (1) gépészmérnök (1) gépház (1) GE Hungary (1) Goszatomnadzor (1) Greifswald (1) gyártó (1) HAEA (1) hálózatba illesztés (1) Hanhikivi (1) HBO (1) hegesztő (1) hitel (1) hulladék (2) IAEA (1) igazolás (1) infografika (1) IRSN (1) jelentés (1) karbantartás (1) katasztrófa (1) késés (1) KKÁT (2) klímaválság (2) klímaváltozás (2) KNPA (1) kockázat (5) költségek (4) Lazard (1) Lázár János (3) Leningrád II (1) majak (1) Majak (4) megújulók (2) megválaszolatlan kérdések (2) menetrend (1) Miniszterelnökség (1) Mochovce (1) Mohi (1) MVM Paks II (2) nagy aktivitású (1) napenergia (2) NAÜ (2) NIAEP (1) Novovoronyezs II (1) nukleáris (1) nukleáris biztonság (3) OAH (8) Oekostrom (1) Olkiluoto (1) Oroszország (5) orosz hitel (2) Országos Atomenergia Hivatal (5) összeférhetetlenség (3) Paks (2) paks (6) paksaméta (1) paks 2 (9) Paks I (10) Paks II (8) radioaktív hulladék (1) repedés (1) reprocesszálás (1) RHK (1) Rosatom (3) Roszatom (11) Roszhidromet (1) Rosztehnadzor (1) ruténium (1) Sebastian Kurz (1) stoppaks2 (1) STUK (1) sugárszennyezés (4) Süli János (4) süllyedés (1) Svédország (1) szakértelem (1) szakmagyakorlás (1) szélenergia (2) szennyezés (1) Szilovije Masini (1) talaj (1) tanulmány (2) tárolás (1) telephely (1) tender (1) tisztítás (1) törésvonal (1) Törökország (1) törvénymódosítás (1) turbina (1) Tyecsa (1) ütemezés (1) üzemanyag-kazetta (3) üzemi esemény (2) üzemzavar (3) Varga Mihály (1) verseny (1) visszaterhelés (1) vízállás (1) vízhőmérséklet (1) vizsgálat (1) Vnyesekonombank (1) WNISR (1) zöld áram (1) zöld energia (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2021 május (1)
  • 2019 június (1)
  • 2019 január (1)
  • 2018 augusztus (1)
  • 2018 július (3)
  • 2018 június (1)
  • 2018 április (1)
  • 2018 március (4)
  • 2018 február (5)
  • 2018 január (3)
  • 2017 december (2)
  • Tovább...

Egyéb

© 2017 Greenpeace Magyarország

A Greenpeace Magyarország anyagilag és politikailag független környezetvédő szervezet, mely a tisztább, élhetőbb környezetért dolgozik itthon és a nagyvilágban.

süti beállítások módosítása
Dashboard