Az olvasottság nem publikus.
Paksaméta
  • Infografikák
A vita a világban véget ért – nyertek a megújulók

A vita a világban véget ért – nyertek a megújulók

2017-11-09 16:48

A nukleáris ipar eredményeit globálisan összegző jelentés szerint a versengés eldőlt, a megújulók nyertek, és nem véletlen, hogy normálisan, piaci alapon működő gazdaságokban sehol sem kezdenek nukleáris reaktorokat tervezni és építeni.

gp0sto94o_low_res_with_credit_line.jpg

„Talán a leginkább perdöntő dokumentum az atomenergia történetében"

– ezzel a felütéssel kezdődik a nukleáris iparról szóló idei helyzetjelentés. A 267 oldalnyi szöveg, ábra, magyarázat és háttérelemzés alapján egyértelmű, hogy az előszót jegyző amerikai energiaszakértő, S. David Freeman felütése stíl- és időszerű – ami pedig ennél is fontosabb: tényszerűen is igaz. Azzal együtt is, hogy bár a The World Nuclear Industry Status Report 2017 – (a továbbiakban: WNISR) már szeptemberben megjelent, mégis, eddig egyetlen hazai fórum vagy média sem „találta meg”, hiába van benne a Párizsban kiadott vaskos dokumentumban Magyarország is.

Tudjuk le ezt a részt gyorsan: a WNISR azt írja, hogy a hivatalos dokumentumok alapján Paks II. építésének tervezése 2018-ban kezdődik, és az üzembe helyezést 2023 végére vagy 2024 elejére tervezi a kormány. (Ez ugyebár azóta megdőlt – a jelenleg hivatalosan elismert 22 hónapos csúszásról korábban már írtam.) A jelentés szerint a projekttel kapcsolatban a gazdaságosság kulcskérdés – mivel a jelenleg alacsony áramárak Paks II. gazdasági életképességét is megkérdőjelezhetik. (Paks II gazdaságosságával, jobban mondva, veszteségességével mi is foglalkoztunk már.)

A politikamentesen, szakmai alapon íródott WNISR-ben Magyarország ugyan egy rövid tétel csupán, ám a vaskos jelentés egésze a napokban megjelent, friss Lazard-jelentésnél (lásd a keretes szöveget a cikk végén) mélyebb, árnyaltabb és egyértelműbb képet rajzol meg arról, ahogyan a világ energetikai szempontból reálisan értelmezendő (volna).

Egyetlen rövid mondatban is összefoglalható a nukleáris ipar státuszjelentése:

a vita véget ért, a megújulók megnyerték a versenyt.

Az atomenergiát a nap és a szél elhomályosítja, így valósággá válnak azok a korábbi előrejelzések, melyek szerint helyettesíthető a nukleáris energia. „A ma Edisonjai megtanulták, hogyan lehet gazdaságilag hasznosítani az anyatermészet szabadon hozzáférhető, örök energiaforrásait” – írja Freeman. Hozzátéve, hogy a friss WNISR értéke és súlya igazából az, hogy a következtetések nem véleményekre, hanem tényekre támaszkodhatnak. „Arra, ami valójában történik”, mert

a tények országonként ugyanazok: az atomenergia fontossága csökken, és a megújuló energiáké ugrásszerűen növekszik.

A WNISR megállapítása az, hogy a világnak azon a részén, ahol versenyző villamosenergia-piac működik, egyetlenegy atomerőmű-építést sem kezdeményeztek. Ilyesmire csakis akkor és úgy került sor – mint Magyarországon is –, ha a kormány (illetve: rajta keresztül, önként vagy kényszerből) a fogyasztó vállalja a nukleáris beruházás költségtúllépésének és késedelmének kockázatát. A megújuló energia ezzel ellentétben olcsóbb, tisztább és biztonságosabb alternatíva a fosszilis tüzelőanyagokhoz, és főként a nukleáris energiatermeléshez viszonyítva.

Freeman bizonyítottnak tekinti azt is, hogy „a világnak nem kell atomerőműveket építenie az éghajlatváltozás elkerülése érdekében” – ami ezekben a napokban különös jelentőséget kap, mivel Bonnban jelenleg zajlanak a klímatárgyalások (COP23).

Természetesen a projektekről, az adatokról és az azokból kirajzolható összefüggésekről bekezdések szólnak a WNISR-ben. Akinek van pár erre szánható órája, annak érdemes végigböngésznie az egész, az atomipart általában és egyenként, országról országra is tárgyaló jelentést. Akinek nincs, azoknak íme a legfontosabb állítások:

  • A globális atomenergia-termelés 2016-ban gyakorlatilag pusztán Kínának köszönhetően nőtt 1,4%-kal, miközben a világ villamosenergia-termelésében stagnált az atomenergia aránya (10,5%).
  • 2017-ben mindössze egy reaktor építését kezdték meg, Indiában.
  • 2017 első felében egyetlen kínai (Jangcsiang), és egy, kínaiak által épített pakisztáni (Chasnupp-4) reaktorépítés fejeződött be (azóta pedig még az ugyancsak kínai Fucsing-4).
  • A már „építés alatt álló” reaktorok száma tovább csökkent: 2013-ban még 68 projektet soroltak e kategóriába, ma már csak 53-at – ebből 20 Kínában található. Az „építés alatt” álló atomerőművek közül nyolc már több mint egy évtizede épül, három közülük több mint 30 éve.
  • Reaktorokat állítottak le 2016-ban Oroszországban, az Egyesült Államokban, Svédországban és Japánban, az idén pedig megintcsak Svédországban (Oskarshamn-1), Spanyolországban és Dél-Koreában is. Utóbbi helyen az új miniszterelnök, Mun Dzsae két építkezést is felfüggesztett.
  • Tavaly 13 ország indított el új reaktorépítési projektet, de a brazil Angra-3 máris leállt az országban a felsővezetést is megbuktató (és a reaktorépítési projekt menedzsmentjét is érintő) hatalmas korrupciós botrány miatt.
  • Az építési projektek több mint kétharmadában (37 reaktorépítésnél) van már csúszás, ezek közül 19 esetében tavaly újabb határidőcsúszást és várható késést jelentettek be. Kínában is így van ez: a 20 építés alatt álló erőműből 11-ben már bejelentettek valamilyen lemaradást az eredeti tervektől. Az építés alatt álló erőművek átlagos építési időtartama ezek alapján 6,8 év – ami 0,6 évvel több, mint egy évvel ezelőtt.
  • A WNISR tavalyi kiadása 17 új reaktorépítés elindulásával számolt, ebből az idei év második feléig csak kettő indult el eddig, de 11-é bizonyos, hogy legalább 2018-ra átcsúszik.
  • A nukleáris építőiparban a csőd a meghatározó: a történelem legnagyobb atomerőműgyártóját, a Westinghouse-t a Toshiba sem tudta megmenteni; a francia AREVA pedig, bár jelentős (5,3 milliárd dollárnyi) állami támogatást kapott, az utóbbi hat évben felhalmozott (12,3 milliárd dollár) veszteséget nem tudják kezelni másként, minthogy a cég felszámolási stratégiát dolgoz ki.
  • A fukusimai katasztrófa teljes hivatalos költségbecslése megduplázódott, jelenleg 200 milliárd dollárra becsülik, miközben egy független felmérés ezt is meglehetősen alulkalkuláltnak találta, mivel annak a várható költsége szerintük 444-630 milliárd dollár.

 

Eközben a megújuló energiák

  • a WNISR összesített adatai szerint 1997 óta a világban négyszer annyi energiát termeltek megújuló energiából, mint atomenergiából.
  • A globális szélenergia termelés 2016-ban 16 százalékkal (132 TWh-val), a napelemeké 30 százalékkal (77 TWh-val) nőtt. A nukleáris energiás 1,4 százalék 35 TWh pluszt jelentett.
  • Chile, Mexikó, Marokkó, az Egyesült Arab Emírségek és az Egyesült Államok új megújuló energiás projektjei termelési árban már verik a már üzemelő atomerőműveket: a 30 dollár/MWh már az atomerőművek átlagos termelési költségszintje alá került az USA-ban (ez utóbbi 2015-ben 35,5 dollár volt).

A Lazard-jelentés

A villamos energia költségszintjéről szóló friss Lazard-jelentésről hosszasan írt a G7.hu. Az újságíró azt a konklúziót vonta le a dokumentumból, hogy „a költségek mozgásából egyértelműen az következik, hogy a jövőben is folytatódni fog a nap- és a szélerőművek térnyerése. A támogatott megújulós fejlesztések mellett a nukleáris és szénerőművek nemhogy a beruházás értékét nem hozzák vissza, de már működtetésük sem termel nyereséget, és lassan ugyanez lesz a helyzet támogatás nélkül is." Érdemes ezeket az ábrákat újfent, alaposabban is megnézni:

pasted_image_0.png

pasted_image_1.png

 

Az elsőn, mely a támogatások nélküli energiaárak összehasonlítását teszi lehetővé, az a legfeltűnőbb, hogy Amerikában ma az 1 MWh-ra eső költség az új atomerőművek esetében 112-183 dollárra jön ki, ami a háztetőkre szerelt (kereskedelmi) napelemek szintje – ez utóbbi 85-194 dollár, és ez még sehol sincs napelemparkokhoz képest (43-53 dollár). Az elmúlt években utóbbi folyamatosan csökkent, és a számítások szerint már energiatárolás kiépítésével együtt is olcsóbb, mint a nukleáris energia.

És még mielőtt bárki is feltenné azt a lemezt, hogy „jó-jó, de nem süt mindig a nap”, illetve hogy „az energiatárolás meg drága", javasolnék egy perspektívamódosítást. Ezek a számok ugyanis nem azt mutatják, hogy a nap és a szél jöjjön, a szén meg menjen, hanem azt, hogy ma az atomerőművek költségszintjén számolva a nap- és/vagy szélenergiára támaszkodó termelő számára, piaci alapon is egységenként már 100 dollárnyi mozgástér teremtődött arra, hogy a szűk keresztmetszeteket (mint amilyen az energiatárolás) felszámolhatóvá tegye. Ez a tudományos, technikai és persze gazdasági kihívás teszi egyértelművé, hogy miért a zöld (és nem a nukleáris) energia mozgatja az ágazati fejlődést és nyitja meg inkább a K+F-csapokat.

komment napenergia szélenergia megújulók Lazard WNISR Tovább
A vita a világban véget ért – nyertek a megújulók Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Az évszázad üzlete? Inkább az évszázad blamája. Az évszázad üzlete? Inkább az évszázad blamája.
  • Tények a fake news világában Tények a fake news világában
  • A klímaválság az atomerőműveket sem kíméli A klímaválság az atomerőműveket sem kíméli
  • Paks, 2003. április 11.: egy atombaleset testközelből Paks, 2003. április 11.: egy atombaleset testközelből
  • Elbukott svédcsavar – továbbra sem létezik biztonságos atomszemét-tárolás Elbukott svédcsavar – továbbra sem létezik biztonságos atomszemét-tárolás
Facebook Twitter

P☢ksaméta

A Paksaméta a Greenpeace Magyarország blogja Paks II.-ről. Szakértőnk, Perger András itt véleményezi a Paks II. kapcsán felmerülő információkat.

A Greenpeace Magyarország hivatalos, fő blogját továbbra is a greenpeace.blog.hu oldalon találhatod.

Greenpeace logo

Keresés

Címkék

AAEM (1) Akkuyu (1) állami támogatás (1) Alstom (1) áramkimaradás (1) ASE (1) Aszódi Attila (2) atlatszo.hu (1) Atomenergomas (1) atomtemető (1) atomtörvény (1) Ausztria (1) baleset (1) Belene (2) beszállító (1) biztonság (1) BOKU (3) Bulgária (2) candole (1) conflict of interest (1) Cseljabinszk (1) Csernobil (1) csúszás (2) Duna (1) éghajlat (1) Elisabeth Köstinger (1) ellátásbiztonság (1) energiafüggetlenség (1) energiafüggőség (1) Energiaklub (1) energiamix (2) energiapiac (1) energiastratégia (1) engedély (1) English (1) építkezés (2) Európai Bíróság (1) Európai Bizottság (2) európai bizottság (1) évforduló (1) Fennovoima (2) Finnország (2) Flamanville (1) földrengés (1) függetlenség (1) Fukusima (1) fűtőelem (3) GE (1) General Electric (1) generátor (1) gépészmérnök (1) gépház (1) GE Hungary (1) Goszatomnadzor (1) Greifswald (1) gyártó (1) HAEA (1) hálózatba illesztés (1) Hanhikivi (1) HBO (1) hegesztő (1) hitel (1) hulladék (2) IAEA (1) igazolás (1) infografika (1) IRSN (1) jelentés (1) karbantartás (1) katasztrófa (1) késés (1) KKÁT (2) klímaválság (2) klímaváltozás (2) KNPA (1) kockázat (5) költségek (4) Lazard (1) Lázár János (3) Leningrád II (1) Majak (4) majak (1) megújulók (2) megválaszolatlan kérdések (2) menetrend (1) Miniszterelnökség (1) Mochovce (1) Mohi (1) MVM Paks II (2) nagy aktivitású (1) napenergia (2) NAÜ (2) NIAEP (1) Novovoronyezs II (1) nukleáris (1) nukleáris biztonság (3) OAH (8) Oekostrom (1) Olkiluoto (1) Oroszország (5) orosz hitel (2) Országos Atomenergia Hivatal (5) összeférhetetlenség (3) Paks (2) paks (6) paksaméta (1) paks 2 (9) Paks I (10) Paks II (8) radioaktív hulladék (1) repedés (1) reprocesszálás (1) RHK (1) Rosatom (3) Roszatom (11) Roszhidromet (1) Rosztehnadzor (1) ruténium (1) Sebastian Kurz (1) stoppaks2 (1) STUK (1) sugárszennyezés (4) Süli János (4) süllyedés (1) Svédország (1) szakértelem (1) szakmagyakorlás (1) szélenergia (2) szennyezés (1) Szilovije Masini (1) talaj (1) tanulmány (2) tárolás (1) telephely (1) tender (1) tisztítás (1) törésvonal (1) Törökország (1) törvénymódosítás (1) turbina (1) Tyecsa (1) ütemezés (1) üzemanyag-kazetta (3) üzemi esemény (2) üzemzavar (3) Varga Mihály (1) verseny (1) visszaterhelés (1) vízállás (1) vízhőmérséklet (1) vizsgálat (1) Vnyesekonombank (1) WNISR (1) zöld áram (1) zöld energia (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2021 május (1)
  • 2019 június (1)
  • 2019 január (1)
  • 2018 augusztus (1)
  • 2018 július (3)
  • 2018 június (1)
  • 2018 április (1)
  • 2018 március (4)
  • 2018 február (5)
  • 2018 január (3)
  • 2017 december (2)
  • Tovább...

Egyéb

© 2017 Greenpeace Magyarország

A Greenpeace Magyarország anyagilag és politikailag független környezetvédő szervezet, mely a tisztább, élhetőbb környezetért dolgozik itthon és a nagyvilágban.

süti beállítások módosítása
Dashboard